Poradnia Urologiczna

W budynku Kliniki mieści się Poradnia Urologiczna. Tu zgłaszają się pacjenci na wizyty pierwszorazowe i kontrolne, prowadzona jest wstępna diagnostyka oraz kwalifikacja do leczenia operacyjnego.
Poradnia oferuje diagnostykę i leczenie zachowawcze wszystkich schorzeń układu moczowego i płciowego męskiego u osób dorosłych, w tym: kamicy, nowotworów, chorób stercza, zwężeń cewki i moczowodów, nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny.
Aby zapisać się doPoradni Urologicznej należy posiadać aktualne skierowanie od lekarza POZ.
Rejestracja czynna jest .
Zapisy przyjmowane są osobiście i telefonicznie pod nr 22 502 17 14 lub 22 502 19 01.
W dniu wizyty należy zgłosić się do Rejestracji Poradni ze skierowaniem (jeśli jest to wizyta pierwszorazowa), dowodem tożsamości oraz z dokumentacją medyczną najpóźniej do godz. 11.00.
Bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia przyjmowani są pacjenci z podejrzeniem lub rozpoznaniem guza jądra i pierwotnego guza pęcherza moczowego.
Pacjenci ze stanami ostrymi (np. krwiomocz, ból, zatrzymanie moczu, gorączka) zgłaszają się do Izby Przyjęć, która mieści się w głównym budynku Szpitala (wejście główne od strony ul. Lindleya).
Kierownik Poradni Urologicznej
dr Emilia Pawłowska-Krajka
Jeśli nie będą mogli Państwo dotrzeć na umówioną wizytę, uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny z Rejestracją. Zostanie ustalony nowy termin wizyty i jednocześnie umożliwią Państwo innym chorym wcześniejsze skorzystanie z naszych usług.
Uroflowmetria
To nieinwazyjne badanie stosowane jest w diagnostyce chorób pęcherza moczowego, gruczołu krokowego i cewki moczowej. Polega na oddaniu moczu do urządzenia pomiarowego, które oblicza czas oraz siłę strumienia moczu.
Przygotowanie do badania:
Na badanie należy przyjść z wypełnionym pęcherzem. Znając przeciętny czas, jaki upływa między wizytami w toalecie, muszą Państwo sami określić jak długo nie oddawać moczu, aby pojawiło się uczucie parcia. Po wystąpieniu silnego i nieustępującego parcia na mocz nie należy przetrzymywać go zbyt długo, aby nie doprowadzić do przepełnienia pęcherza. Po oddaniu moczu pielęgniarka dokona pomiaru objętości moczu zalegającego przy pomocy aparatu USG.
Aby lepiej określić czym spowodowane są objawy ze strony pęcherza i cewki moczowej, należy przeprowadzić jednoczesny pomiar siły strumienia moczu i ciśnienia w pęcherzu moczowym. W tym celu do cewki moczowej i do odbytu wprowadza się cienkie cewniki pomiarowe. Wprowadzanie cewnika u mężczyzn czasem bywa odczuwane jako dyskomfort. Po założeniu cewników pęcherz zostaje wypełniony solą fizjologiczną. Po wystąpieniu silnego parcia na mocz napełnianie zostaje zakończone, a pacjent opróżnia pęcherz do urządzenia pomiarowego.
Przygotowanie do badania:

Badanie wykonywane jest tylko u pacjentów posiadających aktualny, prawidłowy wynik posiewu moczu. W przypadku stwierdzenia zakażenia musi ono być wcześniej wyleczone. Rano należy wypić ok. 0,5 litra płynów i zjeść lekkostrawny posiłek. Przed badaniem pacjent opróżnia pęcherz moczowy w toalecie.
Ponadto proszę zabrać ze sobą swoją całą dokumentację medyczną.