Wodniak jądra (hydrocoele testis) to choroba spowodowana nagromadzeniem płynu w osłonkach jądra. Przyczyną nadmiaru płynu jest zwiększone wydzielanie, bądź nieprawidłowe jego wchłanianie przez osłonki jądra. Płyn powoduje głównie dolegliwości związane z jego masą i powiększeniem worka mosznowego.
Rodzaje wodniaków:
wrodzony – rozpoznawany po urodzeniu, dotyczy około 6% noworodków i dzieci,
nabyty – dotyka na ogół dorosłych i najczęściej jest następstwem stanu zapalnego (ostrego/przewlekłego lub nieswoistego). Może również towarzyszyć nowotworom jądra lub być następstwem urazu.
Dolegliwości:
zależne od objętości wodniaka i powiększenia worka mosznowego ( uczucie ciężaru w mosznie, utrudnienie chodzenia, utrudnienie jazdy na rowerze),
dolegliwości bólowe,
zaburzenia ukrwienia jądra i najądrza oraz wynikający z tego spadek jakości nasienia, a w skrajnych przypadkach skutkujący zanikiem jądra.
Diagnostyka :
badanie przedmiotowe przez lekarza urologa,
USG moszny i jąder.
Wodniaka należy różnicować z:
przepukliną mosznową,
nowotworem jądra,
zapaleniem najądrza.
Leczenie:
Obecnie jedynym uznanym sposobem leczenia wodniaków jadra jest leczenie operacyjne.
Zabieg polega na chirurgicznym nacięciu skóry moszny, wypreparowaniu osłonek jądra z wodniakiem, następnie opróżnieniu wodniaka i resekcji osłonek. Pozostałe osłonki zeszywa się szwem zapobiegającym krwawieniu i po zamknięciu wszystkich podkrwawiających naczyń krwionośnych zeszywa się skórę. W niektórych przypadkach w ranie pozostawia się dren, który na ogół usuwany jest w pierwszej dobie po zabiegu.
Zabieg trwa maksymalnie godzinę.
Przeciwwskazania:
- zaburzenie krzepnięcia krwi,
- ropna choroba skóry moszny.
Powikłania:
- najczęstszym powikłaniem jest krwawienie z rany pooperacyjnej, które czasami wymaga ponownego zabiegu,
- zakażenie rany,
- krwiak moszny,
- w rzadkich przypadkach nawrót wodniaka.